Jeśli w tych dniach zastanawiacie się, jak spożytkować dostępny czas, a zarazem myślicie o odejściu ze służby w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy, proponujemy wam zapoznanie się z ofertą wideokursów dostępnych on-line w internecie. Paleta wykładów i warsztatów jest imponująca, a ukończenie udostępnianych kursów może zaprocentować w trakcie poszukiwania pracy lub zakładania własnej działalności gospodarczej albo po prostu podczas uprawiania ulubionego hobby.

Najtaniej, bo nieodpłatnie uzyskacie dostęp do pewnych elementów szkoleń w serwisie YouTube. Piszemy o elementach, bo niekiedy wykładowcy publikują w YouTubie lekcje fragmentaryczne lub krótkie, skupione na wybranych detalach, zachęcając do skorzystania z płatnych kursów dostępnych na innych platformach (o których poniżej). W YouTubie najlepiej wyszukać preferowanego wykładowcę i abonować jego kanał, bo pozwala to uzyskać dostęp do systematycznie publikowanych przez niego prezentacji czy lekcji.

Naszym zdaniem lepsza jest oferta kursów dostępnych w serwisach komercyjnych, wśród których na uwagę zasługują Udemy i Linkedin Learning.

Po pierwsze – jest ona przeogromna, cały czas rośnie, każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno w języku angielskim (najwięcej), jak i w polskim. Od zasad prowadzenia działalności biznesowej i zarządzania projektami, przez finanse, księgowość i marketing, po obsługę pakietów biurowych, tworzenie stron internetowych i gier.

Po drugie – kursy są starannie usystematyzowane, łatwo się wśród nich poruszać, szukając tego, czego potrzebujemy. Zapisawszy się na wybrany kurs mamy do niego dożywotni dostęp bez dodatkowych kosztów (w Udemy) lub za stałą opłatę miesięczną.

Po trzecie – wykłady są oceniane przez użytkowników, dzięki czemu kierując się ich opiniami możemy wybrać najpopularniejszych, najbardziej komunikatywnych wykładowców.

Po czwarte – kursy są interaktywne; wykładowcom można zadań pytania, na które dość szybko uzyskamy kompetentną odpowiedź.

Po piąte – ukończenie niektórych kursów dokumentowane jest uzyskaniem certyfikatu.

Po  szóste – płatności są bezpieczne, regularnie pojawiają się promocje. Kilka lekcji kursu (dla zachęty) jest dostępnych za darmo w Udemy, a w Linkedin Learning można przez pierwszy miesiąc sprawdzać różne kursy za darmo. Ceny regularnych kursów zaczynają się od 36 zł w promocji w Udemy. Miesięczny abonament w Linkedin Learning zaczyna się od 30,48 euro, a subskrypcję można w każdej chwili anulować.

Po siódme – korzystanie z takich kursów może was zainspirować do zbudowania własnego kursu i zarabiania na tej działalności pieniędzy.