Praca szyta na miarę – co warto uwzględnić w procesie podejmowania decyzji 

Największym marnotrawstwem czasu nie są nagłe telefony czy niespodziewane przerywniki, ale wykonywanie latami pracy, której się nie lubi. Jest to jedno z głównych źródeł nieszczęścia, frustracji, alkoholizmu, rozpadów związków i wreszcie porażki życiowej. 

Weź kartkę i długopis i odpowiedz na pytania: 

  • Czym się zajmujesz? 
  • A czym chciałbyś? 
  • Gdybyś miał nieograniczone środki finansowe i mógł wybrać jakikolwiek zawód na świecie, jaki by to był zawód? 
  • Jakich ludzi, jakie zawody podziwiasz najbardziej? Jakie zawody, ścieżki kariery fascynują Cię najbardziej? 
  • Wyobraź sobie, że jesteś w punkcie wyjścia. Gdybyś wiedział wtedy wszystko, co wiesz dzisiaj na temat swojej pracy, czy wybrałbyś ją znowu? 
  • Jeżeli twoja odpowiedź brzmi nie, to powinieneś zadać sobie pytanie „ Jak się wydostać ze swojego miejsca pracy i to jak najszybciej?” 

Jeśli odpowiedz brzmi tak… zastanów się… 

Na pewno zgodzisz się, że nie ma pracy idealnej. Nawet zawody, o których marzy mnóstwo osób, nie są pozbawione wad. Jednak w niektórych przypadkach minusy biorą górę nad plusami, przysłaniając całą satysfakcję i powodując narastające poczucie niespełnienia. W takim przypadku może jednak warto zastanowić się nad zmianą pracy? 

Kiedy warto pomyśleć o zmianie? 

1. sama myśl o pójściu do pracy powoduje niechęć i spadek humoru 

2. nie widać możliwości rozwoju zawodowego 

3. zarobki nie przynoszą satysfakcji i nie zanosi się na zmianę na lepsze 

4. atmosfera w pracy jest bardzo zła, a przełożony bagatelizuje docierające sygnały 

5. instytucja chyli się ku upadkowi i nic nie zapowiada poprawy 

6. praca nie sprawia żadnej przyjemności i powoduje ciągłą chęć zmiany 

7. miejsce pracy stawia na ludzi z zewnątrz, nie dopuszczając do awansów wewnętrznych 

8. osiągnięte doświadczenie pozwala na natychmiastową poprawę warunków i zarobków w innym miejscu pracy 

Jeżeli przynajmniej kilka z powyższych punktów zgadza się z panującą sytuację w firmie , to jeden z pierwszych znaków, że może warto zacząć się rozglądać za inną prac. Zmiana pracy po wielu latach jest niełatwa i powinno być to dla nas jasne. Prawdopodobnie jak przez mgłę pamiętamy ostatnie poszukiwania, a jeszcze bardziej prawdopodobne, że nigdy nie szukaliście pracy bo od zawsze jesteście w służbie. W związku z tym musimy zdać sobie sprawę, że najprawdopodobniej nowa posada nie pojawi się od razu, a na cały proces będziecie musieli poświęcić trochę czasu. 

Warto dokładnie się do tego przygotować. 

Zdaj sobie sprawę ze swojej wartości 

Pracownicy często mają problem z wiarą we własne możliwości. Mimo że w poprzedniej firmie pełnili niemal każdą funkcję, mają duże doświadczenie zawodowe, potrafią bez problemu wykonać wiele zadań, obawiają się, że tak naprawdę zasiedzenie się w jednej firmie jest jednoznaczne z tym, że nie są wielostronni, elastyczni. Zapominasz o tym, jak wiele w życiu zrobiłeś i skupiasz się tylko na tym, co Ci nie poszło. Wyrzucasz sobie, że nie zbierałeś różnorodnego doświadczenia i postawiłeś na wygodę oraz stabilizację. 

Praca w tym samym miejscu przez wiele lat nie jest niczym złym i naprawdę nie powinieneś sobie tego wyrzucać. Twoje doświadczenie zawodowe z pewnością jest bezcenne. Poza tym może i jesteś trochę mniej elastyczny, ale pracodawca na pewno zastanowi się nad tym, dlaczego tyle lat spędziłeś w jednym miejscu – w końcu niezadowolony pracodawca nie zatrzymałby Cię na tak długo. Praca którą wykonujecie jest wyjątkowa często wysoce specjalistyczna i trudno ją dopasować do cywilnego rynku pracy, ale nie jest to niemożliwe… 

Znaj swoje mocne i słabe strony 

Dzięki temu, że macie bogate doświadczenie zawodowe, możecie przeanalizować swoje mocne i słabe strony. Powinniście mieć świadomość zarówno jednych, jak i drugich. Dzięki temu możecie zbudować pewność siebie, upewnić się, czym tak naprawdę chcecie się zajmować, jak chcecie pokierować swoją karierą. 

Zmiana zawodu, ale na jaki? 

Przed podjęciem próby wkroczenia na nową ścieżkę kariery warto dokładnie sprawdzić, jak wygląda praca w nowej profesji i czy spełni nasze oczekiwania? Aby w przyszłości nie ulec wypaleniu zawodowemu, nowy zawód przede wszystkim powinien być zgodny z naszymi wartościami i zainteresowaniami. Nie każdy sprawdzi się w roli programisty, fotografa czy właściciela firmy. Dlatego trzeba szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, co potrafimy robić lub czego chcemy się nauczyć? Nie warto inwestować czasu i pieniędzy, jeśli nie jesteśmy pewni tego, że dany zawód będzie dla nas odpowiednim wyborem. Decyzję o zmianie zawodu powinno się podejmować z ostrożnością. Zanim rozwiążemy umowę z pracodawcą, warto zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo na czas przejściowy 

Wyznacz cel 

Co chcesz osiągnąć? Do jakiego miejsca chcesz dojść? To kluczowe pytania, które należy sobie zadać po wybraniu nowych obszarów zawodowych. Jeśli celem jest otrzymanie pracy, to co należy wiedzieć, aby spełnić wymagania pracodawców? Załóżmy, że np. chcesz projektować strony internetowe, ale nie wiesz do końca czego musisz się nauczyć, aby zdobyć pierwszą pracę lub zlecenie. Warto poszukać informacji wśród osób, które już 

pracują w zawodzie, zapytać jak się pracuje i jak wyglądają realia danego zawodu. Doświadczona osoba pomoże Ci ustalić drogę rozwoju, poleci odpowiedni kurs lub prywatne korepetycje. Określenie planu pozwoli nam zbudować jasną wizję ścieżki kariery. Bez niego mamy mniejszą szansą na realizację wyznaczonych celów, a proces nauki na pewno będzie wolniejszy. 

Poszukaj inspiracji 

Strach i niepewność mogą blokować lub spowolnić podejmowanie kroków w kierunku zmiany zawodowej. Wchodząc na nową ścieżkę kariery, warto inspirować się osobami, które mają proces zmiany za sobą. W sieci znajduje się wiele historii o ludziach, którzy zmienili zawód i pracują w wymarzonej branży. 2Kariera przedstawia sylwetki osób, które mundur zamieniły na garnitur i z powodzeniem realizują się zawodowo na cywilnym rynku pracy. Warto ich posłuchać – dzięki temu lepiej zrozumiesz jaką ścieżką musisz podążać, aby rozpocząć nową pracę. Znajomość doświadczenia innych osób pozwala uniknąć błędów, na które w szczególności narażone są osoby początkujące w danej dziedzinie. Etapy uczenia się nowych kompetencji staną się jasne, wzmocnisz w ten sposób pewność siebie i przyspieszysz naukę. 

Rozpocznij naukę 

Każdy zawód wymaga określonych umiejętności. Zmiana branży stanowi wyzwanie i zwykle wymaga nabycia nowych umiejętności. Skąd można wiedzieć czego trzeba nauczyć się, aby znaleźć pracę w nowo wyznaczonej karierze? Gdzie mogę się tego nauczyć? Na rynku znajdziemy wiele szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych, które mogą nam pomóc przyswoić wiedzę, a czasami nawet otrzymujemy pomoc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Możesz też zasięgnąć opinii eksperta w danej dziedzinie lub sprawdzić jakich kompetencji wymaga się w ofertach pracy. Ważne, aby proces uczenia się był systematyczny i trzymał się ustalonego planu. Dobrą metodą jest ustalenie codziennego przedziału czasowego przeznaczonego na regularną naukę. 

Potwierdź umiejętności 

W weryfikacji umiejętności szczególnie pomocnym może okazać się opis kwalifikacji związanej z nową profesją. Możesz odszukać kwalifikacje w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji i sprawdź, co należy wiedzieć, aby wykonywać dany zawód. Jeśli spełnisz wymagania, to nie tylko zyskasz pewność swoich umiejętności na rynku pracy, ale możesz potwierdzić swoje kompetencje przystępując do procesu walidacji, czyli sprawdzenia tego, co wiesz i umiesz. Zyskasz certyfikat w przypadku, gdy eksperci potwierdzają nabyte umiejętności. Certyfikat umocni szanse na znalezienie pracy. Dokument stanowi bowiem informację dla rekrutera, że kandydat zna się na rzeczy i stawi czoła wymaganiom. Kandydat zaś czuje się pewny swoich umiejętności, ponieważ zostały one zweryfikowane przez profesjonalistów. 

MOJE CELE DOTYCZĄCE DRUGIEJ KARIERY 

Krok 1 CEL 

Zdecyduj, co dokładnie chcesz zrobić i zapisz to w czasie teraźniejszym. Sprawdź czy jest SMART. 

Krok 2 KIEDY 

Rozplanuj realizację celu w czasie. Jeżeli to konieczne wyznacz sobie terminy cząstkowe: im bardziej będziesz precyzyjny, tym więcej osiągniesz. 

Krok 3 WYZWANIE 

Określ, jakie mogą wystąpić przeszkody. 

Krok 4 UCZENIE SIĘ 

Określ, czego powinieneś się nauczyć. Pamiętaj, że aby osiągnąć coś czego nigdy przedtem nie dokonałeś, musisz stać się kimś, kim nigdy przedtem nie byłeś. Każdy nowy cel wymaga od Ciebie zmiany. 

Krok 5 POMOC 

Od kogo chcesz uzyskać pomoc? Co będziesz musiał zrobić, aby uzyskać ich poparcie? Co będą z tego mieli? 

Krok 6 PLAN 

Ułóż plan działania. Ułóż listę według priorytetów. 

Krok 7 DZIAŁANIE ZACZNIJ DZIAŁAĆ! 

Codziennie rób coś, co zbliży Cię do osiągnięcia celu