Fundacja 2Kariera nawiązała współpracę z firmą Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. Z o.o.

Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. to polska firma rodzinna, która funkcjonuje na rynku krajowym i zagranicznym już od prawie 29 lat. Początek historii firmy jest związany z dramatycznym wydarzeniem – pożarem, który wybuchł w 1992 roku w lasach koło Kuźni Raciborskiej. Podczas akcji ratowniczej zniszczonych zostało kilkanaście samochodów ratowniczych, a blisko dwa tysiące osób odniosło obrażenia. Te tragiczne wydarzenia pokazały, że jednostki straży pożarnej nie są wyposażone w odpowiedni sprzęt, co było impulsem do stworzenia przedsiębiorstwa, którego głównym celem jest produkcja profesjonalnych i niezawodnych samochodów.

Początkowo głównym profilem działalności firmy były remonty samochodów pożarniczych. Na przestrzeni lat, dzięki nabytemu doświadczeniu, przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję samochodów ratowniczo-gaśniczych, a z czasem także pojazdów dla wojska oraz innych pojazdów specjalnych, takich jak mobilne warsztaty, laboratoria, pojazdy łącznościowe czy samochody ratownictwa technicznego, wodnego, chemicznego i drogowego. W 2013 roku do użytku oddany został nowoczesny zakład produkcyjny, który w 2018 roku rozbudowano o przestronną część biurową i nową halę produkcyjną, wyposażoną w specjalistyczny park maszynowy. Warto podkreślić, że w nowej siedzibie w ciągu siedmiu lat wyprodukowano już ponad tysiąc pojazdów, czyli prawie tyle samo, co przez poprzednie dwadzieścia lat. Spółka jest jednym z liderów branży produkcji pojazdów specjalnych dla straży pożarnej, wojska i policji. Nowoczesny zakład produkcyjny o powierzchni 15 tysięcy metrów kwadratowych umożliwia wyprodukowanie ponad dwustu pojazdów rocznie, które w Polsce i na całym świecie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa, a także wpływają na potencjał bojowy różnych formacji służb mundurowych oraz ergonomię ich pracy.

Głównym przedmiotem działalności firmy pozostaje jednak produkcja samochodów ratowniczo-gaśniczych. Pojazdy te tworzone są w oparciu o opatentowane innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest systemowa zabudowa skręcana, umożliwiająca łatwą konfigurację pojazdów zarówno w fazie projektowania, jak i gotowego produktu. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, pojazdy projektowane są z uwzględnieniem ergonomii i funkcjonalności, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu pracy użytkowników. Flagowymi pojazdami pożarniczymi firmy Szczęśniak są średnie i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze na podwoziach samochodów marek Renault, Iveco, Scania i Man.

Działalność bielskiej firmy była wielokrotnie honorowana prestiżowymi nagrodami. W 2019 roku, podczas XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, przyznano jej nagrodę „Defender” za ciężki samochód ratownictwa drogowego na podwoziu renaulta k520 8×4. W tym roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach firma zdobyła „Grand Prix” w kategorii „Innowacyjna Firma” za wieloletnie prace nad innowacyjnością produktów na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Ponadto kapituła doceniła średnie samochody ratownictwa chemicznego oraz armatki wodne, przyznając statuetkę „Lider Bezpieczeństwa Państwa” w kategorii „Produkt”. Wyrazem docenienia bogatej oferty produktowej przedsiębiorstwa jest wyróżnienie za „Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”. Firma jest także przedsiębiorcą o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i obronności Państwa – na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 20 września 2019 roku.